ZIELONA ŚCIANA OZDOBI URZĄD

11.08.2021

Zielona Ściana na bocznej elewacji głównego budynku Urzędu Miasta Częstochowy jest kolejną inicjatywą w ramach miejskiego projektu „Częstozielona”.
W ramach „Częstozielonej” realizowane są różne pomysły na zielone ożywienie przestrzeni publicznej w mieście. Dzięki niej mamy już w tym roku nowe nasadzenia drzew i krzewów, antysmogowe łąki kwietne i słonecznikowe czy parki kieszonkowe. Przypomnijmy, że w akcję włączyły się także częstochowskie firmy: Jawo, Stoelzle, Wkręt-Met, Brembo czy Dawid.

- To
pierwsza Zielona Ściana, na miejskim budynku. Mam nadzieję, że instytucji, które będą chciały pójść w kierunku ekologii i takich przedsięwzięć przyjaznych środowisku oraz otoczeniu, będzie z czasem więcej – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Zieloną Ścianę, która piąć się będzie po bocznej elewacji Urzędu Miasta, tworzą: bluszcz pospolity oraz winobluszcz pięcioklapkowy, które powinny dać efekt w postaci ciekawej kompozycji kolorystycznej, atrakcyjnej przez cały rok. Podłoże zostało obsadzone barwinkiem wyniosłym, gatunkiem po raz pierwszy wyhodowanym w Częstochowie. Ściana będzie mieć ok. 15 m szerokości oraz ponad 3 m wysokości (na razie), z perspektywą zwiększenia wysokości i dołożenia kolejnych paneli, kiedy rośliny podrosną.

Systemy zazielenienia budynków mają wiele zalet: podnoszą estetykę otoczenia, oczyszczają powietrze, wykazują zdolności do biofiltracji, redukcją hałas i wibracje, zwiększają bioróżnorodność, intensyfikują obieg wody, redukują efekt miejskiej „wyspy ciepła”, chronią elewację, pozytywnie wpływają na temperaturę w budynku oraz… ludzką psychikę.

W realizacji projektu Zielonej Ściany merytorycznie pomaga Fundacja Łąka z Grzegorzem Walkiewiczem, a opiekę nad nią sprawować będzie także Centrum Usług Komunalnych i przewodniczący zespołu „Częstozielonej” wiceprzewodniczący Rady Miasta Łukasz Kot.


Zielona Ściana na UM Częstochowy - jakie zastosowano rośliny:


- bluszcz pospolity (Hedera helix) - zimozielone pnącze dorastające do 20 m wysokości. Posiada zimozielone, skórzaste, dwupostaciowe liście o długości 4-10 cm, które czerwienieją przy niższych temperaturach. Bluszcz kwitnie bardzo obficie, kwiaty są drobne, w kolorze brunatnym. Owoce są niewielkie, kuliste i zebrane w grona, początkowo ciemnobrązowe, później niebieskoczarne, trujące. Jest rośliną wieloletnią i długowieczną, cechuje się niewielkimi wymaganiami;

- winobluszcz pięcioklapowy (Parthenocissus quinquefolia) – pnącze o dużych, zielonych, dekoracyjnych liściach, przebarwiające się jesienią na intensywnie purpurowy kolor. Całkowicie mrozoodporne, mało wymagające i zdrowe; polecany do stosowania w zieleni publicznej;

- barwinek wyniosły - odmiana SEBASTIAN wyhodowany przez częstochowską szkółkę, za którą otrzymała nagrodę na wystawie w Holandii w roku 1994 (obsadzenie podłoża).

M.in. na podstawie informacji z Fundacji Łąka, Centrum Usług Komunalnych

Fot. Łukasz Kolewiński