SADZIMY BŁĘKITNO-ŻÓŁTE ŁĄKI NA ZNAK NADZIEI

27.04.2022

Częstochowa, obok Krakowa i Białegostoku, wysiała dużą łąkę kwietną, która wzejdzie w kolorach ukraińskiej flagi. Miasto dołączyło w ten sposób do akcji "Tygodnika Powszechnego" i Fundacji Łąka, przeznaczając 1000 m.kw. terenu wzdłuż alei Jana Pawła II na zasiew błękitno-żółtej mieszanki nasion kwiatów.

6 kwietnia w Kijowie zespół miejskich ogrodników posadził błękitne bratki pod złotą kopułą Soboru Sofijskiego. To wyraz nadziei, że wojna nie potrwa długo, a miasto wypięknieje, nim przekwitną wiosenne kwiaty.

- W nawiązaniu do tego pomysłu również w Częstochowie wyrażamy symbolicznie nadzieję na pokój, wysiewając u siebie łąkę w narodowych barwach Ukrainy, demonstrując jednocześnie po raz kolejny solidarność z Ukrainkami i Ukraińcami – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, który wziął udział w zasianiu dwukolorowej łąki, obok przedstawicieli Fundacji Łąka oraz koordynatora miejskiego programu CzęstoZielona Łukasza Kota.

Gatunki roślin zostały dobrane ze względu na ozdobne kwiaty, ale też dlatego, że w ukraińskim rolniczym krajobrazie można zobaczyć ich pola ciągnące się po horyzont. Błękitny len i kwiaty żółte: rzepak, nagietek, koper i krokosz to uprawy, na których opiera się przemysł spożywczy i kosmetyczny w całej Europie. Niebieskie - ogórecznik, facelia i żmijowiec - to rośliny siane, aby okryć ziemię między turami upraw i dostarczyć pożywienia pszczołom.

Zasiewany obszar znajduje się przy skrzyżowaniu alei Jana Pawła II/DK-91 (pomiędzy sklepem meblowym a pomnikiem Chrystusa Braterstwa Między Narodami).

Do najnowszego numeru "Tygodnika Powszechnego" (który jest głównym sponsorem akcji) jest dołączony prezent - saszetka z mieszanką nasion łąki kwietnej. Są to rośliny jednoroczne, które można wysiać nawet w donicy na słonecznym parapecie lub na działkowej rabacie.

W środę Fundacja Łąka dokonała w Częstochowie także zasiewu łąk antysmogowych w czterech innych zapowiadanych wcześniej przez miasto lokalizacjach (przy alei Jana Pawła II, alei Marszałkowskiej, ul. Fieldorfa-Nila i ul. Śląskiej).


M.in. na podstawie informacji głównego organizatora akcji

Fot. Ł. Kolewiński, WT (UM Częstochowy)