POWSTANIE PRZYJAZNY SKWER PEŁEN ZIELENI

15.11.2022

Dzisiaj została podpisana umowa na wykonanie mini parku przy ul. Focha - zlokalizowanego w sąsiedztwie przychodni i centrum handlowego.


Kolejne działanie w ramach programu „CzęstoZielona” zapowiedział prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, który był obecny przy zawarciu umowy pomiędzy Centrum Usług Komunalnych a wykonawcą.


- Wcześniej na tym skwerze posadziliśmy drzewa, dzięki którym ukróciliśmy dzikie parkowanie, a teraz pora na zielone zagospodarowanie i urządzenie tej przestrzeni. Poza nietypową roślinnością staną tu ławki i solarne lampy – mówił Krzysztof Matyjaszczyk, przyznając, że realizacja tego zadanie to także odpowiedź na pomysły i uwagi radnych.

Na spotkaniu była obecna wiceprzewodnicząca Rady Miasta Jolanta Urbańska, która podziękowała za przychylenie się do wniosku klubu radnych niezależnych Wspólnie dla Częstochowy: - Cieszymy się, że nasz wniosek o zwiększenie środków finansowych o 50 tys. zł w ramach projektu CzęstoZielona oraz przeznaczenie ich na budowę dzielnicowego mini parku, dziś zostaje wprowadzony w życie. Dziękujemy Panu Prezydentowi za wsparcie projektu oraz Centrum Usług Komunalnych za wyłonienie wykonawcy, bo dzięki temu przestrzeń przy ulicy Focha realnie zmieni się z pożytkiem zarówno dla mieszkanek i mieszkańców, jak również korzystnie wpłynie na środowisko, tworząc zielony zakątek w centrum miasta.

- W bezpośrednim sąsiedztwie jest przystanek, duży ruch, więc to idealne miejsce dla zieleni, a tym samym dla cienia, którego brak bardzo daje się we znaki podczas upałów. Projektant miał wolną rękę w doborze roślinności, więc ten skwer będzie bardzo oryginalny – dodawał Łukasz Kot z Centrum Usług Komunalnych.

Zagospodarowanie nowego skweru miejskiego o powierzchni 442 m² zielenią, nowoczesnymi w formie meblami miejskim oraz jego oświetlenie lampami solarnymi zostanie wykonane przez firmę Dertrans na podstawie dokumentacji opracowanej przez pracownię projektową 360° Zieleni Pracownia Architektury Krajobrazu Magdalena Ancińska.

Koszt to blisko 165 tys. zł. Zamówienie obejmuje także roczną pielęgnację zieleni (od odbioru inwestycji).

Przypomnijmy, że w ramach „CzęstoZielonej” trwa akcja dosadzania krzewów w III Alei. Okazuje się, że piesi skracający sobie drogę często niszczą zieleń, dlatego – tak jak wiosną – jesienią są uzupełniane braki w roślinności. Do 18 listopada ma być tam zasadzonych blisko 2,2 tysiąca krzewów.

Umowę podpisali: Paweł Zasępa, dyrektor Centrum Usług Komunalnych i Mariusz Derda z firmy Dertrans z Konopisk (na pierwszym zdjęciu)