Zamień trawnik w kwietną łąkę

Po co i jak przekształcić trawnik w łąkę?

Trawniki podczas upałów stają się gorącymi, pylącymi skrawkami wyjałowionej gleby (dodatkowo często skażonej w mieście). Ograniczenie liczby koszeń do maksymalnie dwóch w sezonie pozwala utrzymać bujną, zieloną roślinność.

Niekoszone trawniki zachowują wodę, chłoną szkodliwe pyły i obniżają temperaturę. Mogą cieszyć oko, jeśli dosiejemy do nich nasiona lub dosadzimy sadzonki bylin. Możemy też po prostu dać działać czasowi. Gdy zrezygnujemy z koszenia, kwiaty zaczną pojawiać się w murawie spontanicznie, stopniowo zwiększając swoją liczebność i zagęszczenie. Wystarczy więc praktycznie nic nie robić, aby zmienić zwykły trawnik w kwitnący ogród!

Prosty sposób:

  • kosić rzadko w następujących terminach: marzec (przy koszeniu raz w roku), koniec czerwca – połowa lipca i połowa września (przy koszeniu dwa razy w roku);
  • wysiać łąkę na skoszonym trawniku, wzruszając wcześniej ziemię grabkami lub pazurkami. Siew najlepiej wykonać wiosną (do końca kwietnia) lub jesienią (od września do listopada). Nasion nie przykrywamy glebą. Łąk nie podlewamy.