Zasada 4 R

Pośród eko-porad dominuje zasada 4 R: refuse/reduce/reuse/recycle.

REFUSE (odmawiaj) odmawiaj tego, czego nie potrzebujesz, np. ulotek, gadżetów, niepotrzebnych plastikowych opakowań i produktów. Uprzedź rodzinę i znajomych, że Ty lub Twoje dzieci nie potrzebujecie kolejnych zabawek/ozdób/gadżetów – wizyty z „gołymi rękami” są ok :)

lunchbox.jpg

REDUCE (ogranicz) postaraj się zminimalizować wpływ Twojej konsumpcji na środowisko naturalne. W wielu przypadkach kupujemy rzeczy, których de facto nie potrzebujemy. Wyprodukowanie każdego produktu – od chusteczek ręcznika papierowego po telewizor – oznacza, że zużyto w tym celu wodę, energię, wyemitowano do atmosfery ciepło i rozmaite szkodliwe dla środowiska substancje. Powinniśmy zastanowić się, czy to, co chcemy kupić, jest nam naprawdę potrzebne. Może lepiej kupić rzecz używaną? Może wystarczy coś tylko pożyczyć?

reuse.jpg

REUSE (użyj ponownie) używaj opakowań wielokrotnego użytku, bidonu zamiast jednorazowych butelek, śniadaniówki zamiast folii spożywczej, przekaż potrzebującym ubrania, które ci się znudziły. Zanim coś wyrzucisz, zastanów się, czy danej rzeczy nie można dać drugiego życia albo komuś jej przekazać.

RECYCLE (odzyskuj) jeżeli masz opakowania z tworzyw sztucznych, którym nie możesz dać drugiego życia, postaraj się je utylizować odpowiedzialnie i zgodnie z zasadami składowania odpadów. Segreguj śmieci tak, aby możliwe było ich ponowne przetworzenie.