BARDZIEJ ZIELONO W ŚRODMIEŚCIU, ŁĄKA POWSTANIE NA PÓŁNOCY

15.02.2022

W Częstochowie w ramach projektu CzęstoZielona w pięciu lokalizacjach - w Śródmieściu i na Północy - wkrótce pojawią się nowe nasadzenia drzew, krzewów i kwiatów.


- Zima to dobry czas, żeby planować nowe zielone inicjatywy – mówi prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. - Ostatnio mówiliśmy o większych projektach, związanych z placem Pamięci Narodowej, odnowieniem Promenady Niemena czy Mirowskim Przełomem Warty, teraz zapowiadamy zielone uzupełnienia w kilku miejscach w centrum miasta, dzięki którym będziemy też walczyć z dzikim parkowaniem. Powstanie również duża antysmogowa łąka kwietna na Północy.

Łąka na Północy i zagospodarowanie terenów w centrum miasta to najbliższe plany w ramach projektu CzęstoZielona zgodne z programem „Kierunek Przyjazna Częstochowa”. Prace ruszą w marcu po ustaniu mrozów, a realizację prac zleci Centrum usług Komunalnych.

W śródmieściu miasto planuje m.in. nowe urządzenie zieleni przy ul. Kossak-Szczuckiej. Na terenie o powierzchni 776 m kw. pojawią się krzewy i drzewa, w tym 6 cisów pospolitych, jodła kalifornijska, 3 klony i ponad 2,6 tys. krzewów. Skutkiem znaczącego „dołożenia” zieleni ma być – oprócz efektu estetycznego i ekologicznego – także ograniczenie nielegalnego parkowania.
Zazieleni się też pobocze ul. 3 Maja: po północnej stronie drogi posadzonych zostanie 250 szt. krzewów ozdobnych z gatunku Tawuła brzozolistna „Tor”. Z kolei przy ul. Wieluńskiej drzewostan zostanie uzupełniony 5 sporymi klonami typu Red Sunset (wysokości 4-5 metrów i 20-25 cm w obwodzie).

Z kolei przy ul. Focha zagospodarowana zostanie część terenu w pobliżu przystanków komunikacji podmiejskiej, gdzie pojawi się m.in. się 5 jarząbów szwedzkich i 15 klonów oraz krzewy trzmieliny. Tu celem także jest ograniczenie dzikiego parkowania na fragmencie trawnika i chodniku, które są obecnie mocno rozjeżdżane, a także zwiększenie możliwości ukrycia się w cieniu drzew przez osoby oczekujące w pobliżu na autobus. W przyszłości wewnątrz obsadzonej części planowane jest utworzenie mini-parku, co będzie odpowiedzią m.in. na wnioski częstochowskich radnych (postulowali też zmiany na ul. Kossak-Szczuckiej).

Na Północy przy alei Wyzwolenia w pasie pomiędzy jezdniami na odcinku między ulica Fieldorfa a ulicami Kukuczki i Sosabowskiego zostanie założona kwietna łąka o powierzchni ponad 2,3 tys. m kw. Pojawią się tam między innymi: chabry, cykorie, dziewanny, dziurawce, mikołajki, mydlnice, rumiany, szałwie, ślazy, wiesiołki, złocienie, jaskry czy len. Pierwsze efekty będą widoczne po kilku miesiącach.

Koszt wszystkich wspomnianych prac wyniesie ok. 190 tys. zł.

Centrum Usług Komunalnych szuka także najlepszej miejsc dla 12 „zielonych ścian” zaplanowanych w tym roku do wykonania w ramach budżetu obywatelskiego w 12 częstochowskich dzielnicach (projekt „przeszedł” w ubiegłorocznym głosowaniu na projekty BO).

- Prosimy o propozycje budynków miejskich – szkół, przedszkoli, bibliotek i innych instytucji, na których moglibyśmy te zielone ściany założyć – mówi koordynator projektu CzęstoZielona Łukasz Kot z Centrum Usług Komunalnych. – Mamy swoje wstępne propozycje, ale liczymy na to, że mieszkańcy, którzy najlepiej znają swoje dzielnice i osiedla, pomogą nam wybrać optymalne lokalizacje.

Propozycje można nadsyłać na adres: zielona@cuk.czestochowa.pl

Obok i w załączeniu: lokalizacje i opis nowych nasadzeń w 5 lokalizacjach
Na podstawie informacji z CUK

Nowa zieleń w 5 lokalizacjach