CZĘSTOZIELONA - NOWE KWIATY I ZIELEŃ

31.05.2022

Nowe kwiaty pojawiły się m.in. na placu Daszyńskiego i przy ul. Waszyngtona. Ostatnie zielone uzupełnienia to efekt uzgodnień prezydenta miasta z Centrum Usług Komunalnych.


Nowa zieleń - zgodnie z założeniami działań realizowanych pod hasłem "CzęstoZielona" - pojawiła się zarówno w centrum Częstochowy, jak i w innych punktach.

Młode drzewa nasadzono przy ul. Focha – na skwerze niedaleko centrum handlowego oraz w obrębie przystanku autobusowego, gdzie przyda się cień. W tym miejscu celem nasadzeń było także ograniczenie dzikiego parkowania na trawniku i chodniku. Wewnątrz obsadzonej przestrzeni planowane jest utworzenie miniparku - miasto przedstawiało tę koncepcję już w lutym tego roku, łącznie z pomysłami na ,,zielone" uzupełnienia w kilku innych punktach.

Na Starym Mieście kwiaty zakwitły w gazonach ustawionych w centrum ronda na pl. Daszyńskiego i w lokalizacji bliżej alei Najświętszej Maryi Panny. Nowe kwiaty w niewielkich gazonach między jezdnią a chodnikiem posadzono także przy ul. Waszyngtona.

Okazalej prezentuje się obecnie "zielona ściana" na głównym budynku Urzędu Miasta, od strony pasażu Opolczyka. Bluszcze na podłożu z barwinka wyniosłego zasadzono tam latem zeszłego roku - docelowo wzrastające rośliny mają stworzyć ciekawą kolorystycznie kompozycję atrakcyjną przez okrągły rok. Przypomnijmy, że w ramach Budżetu Obywatelskiego zielone ściany zostaną założone w tym roku w 11 dzielnicach (głównie na szkołach), a na Wyczerpach powstaną zielone przystanki MPK.

Poza centrum Częstochowy nowe limby rosną przy ul. Kontkiewicza - w pobliżu tamtejszego, niedawno zmodernizowanego placu zabaw. To efekt współpracy miasta ze spółką Stoelzle. Na Rynku Wieluńskim natomiast wzrasta jedna z antysmogowych łąk kwietnych, wysiana tam dzięki współdziałaniu samorządu z Fundacją „Łąka” we wrześniu zeszłego roku.


Na zdj. wyżej: nowa zieleń przy ulicach Focha, prezydent Krzysztof Matyjaszczyk rozmawiający z Łukaszem Kotem z Centrum Usług Komunalnych o możliwościach dodania "zielonych" elementów w kolejnych miejskich lokalizacjach, donice na pl. Daszyńskiego, młode drzewa przy ul. Kontkiewicza, przy Rynku Wieluńskim, przy ul. Waszyngtona i "zielona ściana" budynku UM.